Коротка інформація по посадці та догляду за саджанцями ківі сорту "Карпат Стратона Валентайн"

 1. Обережно витягнути саджанці з посилки (щоб не обламувати пагони). Оптимальний варіант: розрізати ящик канцелярським або монтажним ножем по 4 кутах.
 2. У посадкову лунку саджанець висаджується без вилучення з торф’яного контейнера (разом з торф’яним контейнером). Грунт при посадці не утрамбовувати. Саджанець необхідно полити для рівномірної усадки грунту (лійкою – душ).
 3. Відразу при посадці саджанець захистити від тварин (кішок, собак та ін.) оптимальний варіант – 4 або більше кілочків по периметру навколо рослини, не менш 25см від рослини, висотою 0,7-1м обтягнуті білим агроволокном. Це дає можливість захистити саджанець як від механічних пошкоджень, так і від мічених територій котами та псами.
 4. Відразу при посадці захистити на перший час (приблизно місяць) від прямих сонячних променів, щоб уникнути опіків листя (наприклад ширмою, яка обмежить від потрапляння прямих сонячних променів зі сходу до заходу). Крім випадків посадки в тінь.
 5. При посадці зону посадкової лунки мульчуйте (покривайте тирсою) шаром в 3-4 см.
 6. Рослини ківі – кущ-ліана (як виноград) потребують опори (шпалера, каркас-навіс і т.д.)
 7. Ківі НЕ засухостійкий (погано переносить висушування верхнього шару грунту). Рекомендується своєчасний полив.
 8. Грунт в кореневій зоні (1,5 м в радіусі від рослини) сприятливо мульчувати тирсою хвойних порід.
 9. Коренева система ківі розвивається переважно поверхнево (основна маса коренів знаходиться в товщі грунту до 40-50 см глибиною), тому не обкопувати, щоб уникнути механічного пошкодження.
 10. Надається перевага грунтів: легкі, з реакцією від нейтральної до слабокислою.
 11. В перший після висадки в грунт вегетаційний період, саджанець при сприятливих умовах досягає висоти близько 3 метрів.
 12. Шкідники і хвороби, які пошкоджують ківі мною помічені не були, обробку отрутохімікатами НЕ обробляю.
 13. Даний сорт самозапильний за допомогою комах (бджоли, джмелі та ін.). Наявність чоловічих рослин-запилювачів не є необхідним для отримання врожаю. Наявність інших видів актинідій на ділянці і теоретично можливе перезапилення на якість плодів, природньо не впливає.
 14. Перше плодоношення при сприятливих умовах вирощування можливе на 3-4 рік після посадки саджанців у відкритий грунт. Плоди ківі даного сорту мають середню масу близько 90грам, великі досягали 120 грам. Врожайність з куща, що має розміри не менше 6 м.кв. (за площею шпалери, навісу) близько 20кг. Більше площа розвитку рослини – забезпечує більше урожай. Ківі слабо плодоносили або не плодоносили при обрізанні до габаритів менше 6 м.кв.
 15. Рослину ківі даного сорту не рекомендую вкривати на зиму (утеплення, укладання на землю). За свій багаторічний досвід з 1992 року не спостерігав пошкодження рослини морозами до -28 (у тому числі і в перший рік після висадки саджанців у грунт).
 16. Початок вегетації – квітень-травень (залежно від погодних умов); цвітіння – травень-червень; дозрівання плодів – жовтень-листопад. Технічна зрілість плодів даного сорту настає з кінця вересня. Плоди в стані технічної зрілості сформовані і можливий їх збір для приміщення в сховища. Перед продажою або вживанням у свіжому вигляді ящики з плодами слід помістити на 2-і доби в приміщення з температурою 25-30град. для дозрівання (злегка м’які плоди – зрілі і придатні до вживання).
 17. Зібрані восени плоди в невисоких ящиках можна зберігати до весни в холодному (складі, підвалі) при температурі від 0 до + 6град.

Питання та відповіді

Чи потрібно купувати жіночі та чоловічі рослини, укривати їх на зиму і які морози витримує ківі?

Наголошуємо, що сорт «Карпат Стратона Валентайн» є однодомним, тобто достатньо однієї рослини та витримав усі морози за останні 25 років без жодних спеціальних заходів на зимовий період. Найбільший ризик становлять поворотні весінні морози, але це стосується усіх без винятку плодових дерев та кущів. Про інші сорти та тим паче сіянці ми говорити не можемо.

Чому кущ ківі, якому 4-5 років жодного разу не цвів, а бувають випадки, коли після цвітіння квітки опадають не зав’язуючись у плоди?

Ми наголошуємо, що плодоношення може наступити на 3-4 рік при всіх сприятливих умовах. Найбільш типові причини затримки є: а) недостатній полив. Вологолюбиве ківі погано переносить пересихання, а доросла рослина, якщо не гине то принаймні не розвивається. А поки рослина не набере потрібного їй розміру вона не зацвіте. Водночас болото навколо кореневої системи також шкодить рослині; б) грунт в якому росте ківі має бути підкислений, але в жодному разі не лужний. Попіл, вапно, будівельні відходи пов’язані з лужною реакцією надзвичайно негативно впливають на розвиток культури. Це ж стосується і деяких отрутохімікатів, добрив, які застосовуються для обробки винограду; в) механічні пошкодження пов’язані з тваринами, необережним поводженням, поворотними морозами також часто гальмують розвиток рослини; г) відсутність під час цвітіння комах- запилювачів (бджіл, джмелів) негативно впливають на отримання врожаю; д) категорично не рекомендується в радіусі 1,5 – 2м від рослини проводити обкопування у зв’язку з поверхневою системою ківі; е) опора на якій розвивається молодий саджанець ківі повинна бути жорстко закріплена, щоб уникнути розгойдування вітром взимку, оскільки заморожений зимою пагін внаслідок розхитування може дати тріщину в своїй основі. В якості опори слід використовувати дерев’яну тичку (як для вирощування квасолі).

Коли потрібно збирати плоди ківі?

Як правило ківі можуть дозрівати до перших заморозків, набираючи більшого вмісту цукру (стають солодші). Після цього їх слід зібрати та зберігати в прохолодному місці. Можна до весни. Перед вживанням рекомендується на кілька днів поставити на дозарювання подібно до зимніх груш.

Як робити обрізку кущів ківі?

До першого цвітіння не рекомендується активно втручатися у формування рослини. Після цвітіння наочно стане зрозуміло, якого типу пагони ківі дають плодоношення і можна буде приступити до формування куща. Докладні рекомендації по обрізці будуть опубліковані на сайтах та роликах в YouTube.

Літня посадка ківі (чому вигідно садити ківі влітку):

Загально прийняті традиції садівництва виробили стереотип, що висаджування дерев, кущів, загалом рослин необхідно проводити або весною, або пізньою осені, так як це було обумовлено тим, що абсолютна більшість рослин викопується пересаджується з грунту з відкритою кореневою системою.

Сучасні технології виготовлення саджанців сорту ківі «Карпат Стратона Валентайн» передбачають можливість висаджування рослин з весни до пізньої осені включно з літнім періодом, оскільки рослини вирощуються в контейнерах (торф’яних або пластикових) і їх пересадка не передбачає травмування кореневої системи, тобто в посадочну лунку фактично переставляється рослина з непошкодженим земляним комом, що не впливає на її подальший розвиток. Крім того саджанці вже адаптовані до літньої спеки.

В чому перевага літньої висадки саджанців в грунт у порівнянні з осінньою?

По-перше рослина висаджена в грунт розвивається швидше ніж в контейнерах, що пришвидшить отримання майбутнього врожаю.

По-друге: коренева система значно зміцниться до настання холодів, на відміну від висаджених восени.

По-третє: у літній період, коли потік замовлень і відправок значно менший, у нас з’являється можливість відібрати та відіслати найкращі саджанці для клієнтів і в найкоротші терміни.