Історія сорту ківі "Карпат Стратона Валентайн"

Екзотична рослина, батьківщиною якого є Нова Зеландія, вже перестає бути диковиною й на українській землі. Всім відоме ківі, ягоди якої знайшли свого поціновувача в усьому світі, тепер можна вирощувати в Україні. Відомий закарпатський біолог-селекціонер Генрих Стратон вивів морозостійкий самозапильний  сорт ківі. Цей сорт ось вже 20 років вирощується на Закарпатті, витримує зимову температуру до -30 градусів морозу й показує відмінні результати плодоношення. Зараз цей сорт активно розповсюджується в усі регіони України, де проходить їх природнє випробування на здатність приживатися та плодоносити в умовах відкритого ґрунту різних регіонів України. І що цікаво, результати надзвичайно хороші. 

Саме ківі належить до сімейства актинідій і є субтропічною листопадною дерев’янистою ліаною, яка в’ється. Молоді пагони при зустрічі з опорою починають сильно витися навколо неї  подібно спіралі. Більшість культивованих сортів є двудомними, тобто. чоловічі та жіночі квітки формуються на окремих рослинах. Тому для отримання плодів на жіночих рослинах поряд із ними, для запилення висаджують певну кількість рослин з чоловічим типом квітки. Само ківі було виведене у Новій Зеландії з актинідій, батьківщиною яких є Китай, шляхом тривалої селекційної роботи. Відбулося це у 20-і роки минулого сторіччя. Селекційні роботи проводили садоводи–практики  Дж. Макгрегор, Олександр Эллісон, Бруно Просто та Хейворт Райт. На честь них і названі перші отриманні сорти ківі.

Приступаючи у 1992 році до селекційної роботи, ми с батьком (також біологом Стратоном-Бучацьким Валентином Миколайовичем) виходили з того, що хочемо отримати таку рослину ківі, яка б була достатньо морозостійкою, здатна до плодоношення та визрівання плодів в умовах Закарпаття. А потім і змогло рости на усій території України. У своїй гіпотезі ми виходили з того, що ківі, як рослина, що відноситься до роду Актинідій, може у своїй генетиці, виходячи із регіонів їх природнього походження, мати здатність до певної морозостійкості і відносно короткочасного періоду вегетації.
В ході проведення селекційної роботи із насіннєвим матеріалом нам вдалося отримати одну рослину, яка мала потрібні нам якості. А саме, значно більш високу морозостійкість, ніж його базові форми, а також здатність до визріванню плодів за більш короткі періоди. Цей генотип ми назвали сорт «Ківі Карпат Стратона варіант Валентайн».

Виходячи з біології рослини і враховуючи велику вигоду від продажу екзотичних плодів, цей сорт придатний для вирощування не тільки на присадибних ділянках але й на великих промислових площах як шпалерна культура. Наша країна закуповує десятки тисяч тон ківі за кордоном, а може спокійно вирощувати їх у себе. Значним плюсом у вирощуванні ківі в умовах України у відкритому ґрунті слід також вважати такий фактор, як відсутність необхідності застосовувати отрутохімікати у їх агротехніці. Справа у тім, що на сьогоднішній день, ківі як рослина походить із зовсім іншої кліматичної зони і не має у нас своїх природніх шкідників, а відповідно не пошкоджується нашими плодовими хворобами и шкідниками. Це дає можливість отримувати екологічно чисті врожаї, на відміну від сьогоднішніх країн-експортерів ківі. 

Ківі не даремно називають вітамінною бомбою та однією з найбільш корисних у світі ягід. М’якоть її містить багато вітамінів (А, В, С, Д), ферментів та природніх речовин. Має ківі протипухлинну, антимутагенну і антиоксидантну дію, є чудовим помічником при відновленні фізичної працездатності. Містить вітаміну С у 2-3 рази більше ніж лимон (а це відмінна профілактика від грипу, простудних захворювань і укріплення імунітету), підтримує сердечну функцію, бореться із підвищеним тиском, виводить холестерин, спалює жири та запобігає їх накопиченню в організмі. Вчені розглядають його плоди як природні ліки проти утворення тромбів та каменів у нирках. А останні дослідження норвезьких і японських дослідників виявили, що ківі ще й непогано виводить радіацію з організму, позитивно впливає на судини головного мозку, бореться з атеросклерозом та віковими хворобами очей (катаракта і глаукома). Ківі добре консервується, зберігає при термообробці свої корисні якості.

Вирощувати ківі досить просто, не складніше винограду. Це кущ-ліана і для її розвитку потрібна опора: шпалери, «лугош» (П-подібний каркас-навіс), стовпи. Ківі відмінно заплітає бесідки, створюючи густу тінь, поєднуючи захист від сонця, красоту і приємний специфічний аромат в пору цвітіння і велику кількість екзотичної ягоди, яку в умовах України можна збирати на протязі жовтня місяця. А врожайність з одного куща ківі досягає не менше 25-30 кг.
Ківі морозостійкого сорту «Ківі Карпат Стратона» – це той продукт, з яким Україні вигідно буде вийти і на міжнародні аграрні ринки. Ми тільки на початку великого шляху по впровадженню цієї нової для України сільгоспкультури на серйозний рівень. Є всі підстави вважати, що як у кожному новому бізнесі, ті, хто почне першим промислове вирощування вітчизняного сорту, буде, у перспективі, в значному економічному виграші. Оскільки все ківі, які є у продажі в наших магазинах, має імпортне походження. Попит на них сталий і високий, це дасть можливість поступово перейти на вітчизняний «український» продукт, для внутрішнього ринку, здешевити його вартість, а також зайняти непогані позиції у експорті на зовнішньому. Для спрощення і прискорення впровадження цього сорту ківі в сільгоспкультури України, я створив в цьому році першу дослідницьку плантацію, як взірець промислової агротехніки цієї культури. Тому, зацікавленим аграріям буде не складно відтворити її, тільки у дійсно промислових масштабах.

0
    0
    Кошик
    Прийом замовлень саджанців ківі сорту "Карпат Стратона Валентайн", тел. 0501833251, 0980177977
    This is default text for notification bar